2008. május 2. | -nm-
Manchester egykori iskolateremtő együttesei, a Joy Division és a New Order digitális formában éled újjá. Újra elővették a hetvenes évek végét definiáló és a nyolcvanas években folyamatosan jelen lévő jellegzetes rideg-szintetikus rockhangzást, hogy koncert- és dokumentum-dvd-ken, válogatáslemezeken és a Zune zenelejátszó különleges kiadásán visszahozzák hőseinket a legjobb formájukban, köztük a 23 évesen öngyilkosságot elkövetett Ian Curtis énekest.
Valami történt 2-3 éve, ugyanis hirtelen mindenki a hetvenes évek végi hangzást forradalmasító Joy Divisionről kezdett beszélni. (Amit mi zenekedvelők csöppet sem bánunk persze... szerk.) Például Anton Corbijn, a Depeche Mode egykori legendás házi kliprendezője – szabadidejében Joy Division-fanatikus -, aki nemes egyszerűséggel fekete-fehér filmet forgatott az epilepsziás és depressziós énekesről, Ian Curtisról, aki a felesége és szeretője közti vívódásban a harmadik utat választotta: konyhájukban találták meg, felakasztva. A film, amelyről korábban már írtunk, a fesztiválsikerek és a közönség lelkesedése ellenére sem jutott el Magyarországra. (Szerkesztőségünk tippje: oldjátok meg valahogy, mert kötelező.) Szerepelt viszont a Titanic-filmfesztivál programjában a fantáziadús Joy Division című, HD-kamerával forgatott dokumentumfilm, ami kábé ugyanerről szólt, csak a még élő szereplők szájából, és többet látunk benne a koncertekből és a háttér-kavarásokból. A két film júniusban jön ki DVD-n Angliában, szóval talán mi is esélyt kapunk, hogy ha moziban nem is láttuk egyiket sem, otthon bepótolhassuk.
Felső-középosztály, készülj! Ehhez kapcsolódva, a dokumentumfilmmel egybecsomagolva adja ki ugyanis a Microsoft az impozáns, bár az iPod által földbe döngölt multimédia-lejátszóját, a Zune-t, amelyen egy válogatás és az Unknown Pleasures című klasszikus LP szintén klasszikus borítóképe várja majd a nonkonformista rockzenére kiéhezett vásárlót. Azt, hogy a digitális hanghullámok alkotta hegysáv hol és hogy lesz belegravírozva a valóban gyönyörű kütyübe, még nem tudjuk. Ja, mellesleg pár hete egy JD-válogatáslemez is megjelent CD-n, nyilván teljesen véletlenül.
Mit ad isten, a másik forró téma mostanában éppen Curtisék utódzenekara, a New Order, amely kissé barátságosabb, poposabb formában folytatta a manchesteri forradalmárok örökségét. Akkora sikerrel mégpedig, hogy például Blue Monday című slágerük a mai napig előkerül a budapesti elektro-bulikon is, de a legtöbben talán a Trainspotting diszkójelenetében megszólaló Temptation miatt emlékeznek rájuk. 2001-ben visszatértek a korszak pophangzásának megfelelő, de a hőskort sikeresen megidéző Get Ready albummal, 2005-ben pedig jött a folytatás, a szintén méltatott Waiting for the Sirens' Call. Most pedig két 2006-os glasgow-i koncertről terveznek dvd-t kiadni, amely összefoglalja a teljes munkásságot, sőt, még a Joy Divisiont is megidézi, míg a második lemezen archív, eddig kiadatlan ritkaságok sorakoznak majd...
...Feltéve, ha a tagok addig hajlandóak lesznek szóba állni egymással, tavaly nyáron ugyanis irgalmatlanul besértődött egymásra Peter Hook basszeros és a két másik alapító tag, Stephen Morris dobos és Bernard Sumner énekes. A banda védjegyének számító üveghangú basszusért felelős Hook ugyanis önhatalmúlag kijelentette, hogy az együttes feloszlik – a másik kettő szerint csak kiszáll és kész. Ebből aztán – a korszellemnek megfelelően virtuális – szóváltás kerekedett a zenész blogján, majd Hook így búcsúzott el: Találkozunk a bíróságon! Szeretettel, hookyx.
Nem lehet könnyű new-wave legendának lenni.
-nm-
Forrás: pitchforkmedia.com