2018. április 3.
2018. április 5-én veszi kezdetét a 10. Tallinn Music Week, ahol minden eddiginél nagyobb magyar képviselet lesz jelen. Három zenekar és 18 delegált reprezentálja hazánkat Észtország nemzetközi hírű showcase fesztiválján. A magyar kísérőprogram keretében a delegáltak szakmacsoportjainak nyílik majd lehetősége kötetlen egyeztetésekre.
A Tallinn Music Week Észtország legnagyobb, nemzetközi berkekben is népszerű fesztiválja, ami részben showcase rendezvény – azaz konferenciaprogramok mellett rengeteg feltörekvő zenekar ad majd félórás koncerteket –, egyúttal összművészeti fesztivál is. Ezekben a napokban ellepik a várost a koncertek és a kapcsolódó programok, amelyekkel az érdeklődők egy bevásárlóközpontban, vagy éppen egy újhullámos étteremben is találkozhatnak.
Idén a Söndörgő, a Mörk és a Mongooz & the Magnet mutathatja meg magát az észt színtéren, a világ minden tájáról érkező zenei szakemberek előtt. Koncertszervezők, menedzserek, lemezkiadók emberei igyekeznek itt kiválasztani a következő nagy dobásukat.
A Mörk azóta is menetel, mióta 2015-ben induló előadói támogatást nyert a Hangfoglaló Program keretében. Legutóbb a januári Eurosonic Fesztiválon arattak nagy sikert, ahol két koncertet is adtak. Nem mellesleg pedig áprilisban még a lengyelországi ENEA Spring Break is vár rájuk, ahová szintén meghívást kaptak.
A Mongooz & the Magnet is 2015-ben volt az Induló Előadói Alprogramban támogatott zenekar, ők azóta is keményen dolgoznak azért, hogy nemzetközi porondra léphessenek – úgy tűnik, nem hiába. A Hangfoglaló Program nemzetközi pályázati alprogramja keretében európai turné megvalósítására, nemzetközi szakmai konferenciákon való részvételre és a zenekar nemzetközi promóciójára is sikerrel pályáztak, így most Tallinnban is bizonyíthatnak.
Az évek óta jelenlévő magyar delegáció már tavaly is rekordméretű volt. A Hangfoglaló Program exportirodája, a HOTS – Hungarian Oncoming Tunes idén azonban még nagyobb csapattal indul útnak Tallinnba. A 18 fős delegáció arra is lehetőséget kapott, hogy egy kísérőprogramot szervezzen, ahol a nemzetközi szakmacsoportok gyűlnek majd össze, hogy kötetlenül beszélgessenek, kapcsolatokat építsenek.
Az ilyen lehetőségeknek köszönhető az, hogy a HOTS januárban csatlakozott az európai exportirodákat csoportosító nemzetközi hálózat, az EMEE (European Music Export Exchange) alapítóihoz. Illetve az is, hogy létrejött a nemzetközi menedzserszövetség, az IMMF magyarországi szárnya. Ezek mellett pedig a Hangfoglaló Program munkatársai már egyeztetnek a független kiadók európai érdekközösségével, az IMPALA-val. A Program azt szeretné elérni, hogy a hazai független kiadók katalógusát a szövetség nemzetközi szinten is láthatóvá tegye.
A pezsgő nemzetközi jelenlét és a sok aktivitás eredménye az is, hogy a magyar delegáció részvételével indult el a 2020-as Music Moves Europe pályázati kiírásainak megalapozása. A magyar könnyűzenét a nemzetközi piacra lépésben egyre nagyobb sikerrel támogató HOTS a tallinni egyeztetésekről is további előrelépéseket remél.
Hangfoglaló Program