2015. augusztus 10.
Talán maguk a szervezők sem gondolták 1996-ban, hogy a Millecentenárium alkalmából első ízben megszervezett Etnozenei, Folk- és Folkrock Fesztivál egyszer majd két évtizedes múltra tekinthet majd vissza. Aztán a fesztivál a közönség és a fellépő zenekarok folyamatos pozitív visszajelzései következményeként évről évre visszatérő eseménye lett az alföldi megyeszékhely 2015. augusztus 20-i ünnepi programjainak.
Az új évezredbe való belépés környékén - kortárs műfajokkal kiegészülve - olykor egyhetesre is bővült az „Örökség” névre akkortájt keresztelt fesztivál. Az idén augusztus 19. és 22. között megrendezésre kerülő huszadik programfüzér négy délutánon és éjszakába nyúló estén át csábítja a nép- és világzene kedvelőit. A szokásokhoz híven továbbra is cél, hogy sok fiatal zenész, és friss produkció lépjen színpadra. A népzenékben gyökerező új minőséget alkotó előadók repertoárja igen színes zenei palettáról kínáljon élményeket a kísérletezésre, új hangzásokra fogékony közönségnek. Ennek szellemében érkeznek külföldről és itthonról is az előadók, akik között a húszéves jubileumra való tekintettel néhány olyan együttes is megfordul, akik már nagy sikert aratva léptek a Nemzeti Kulturális Alap támogatását többször is elnyerő fesztivál színpadára.
A nyitó napon a helyi Anyám és Nyulam együttes számos vendégével lép színpadra, a Prágából érkező Tomás Reindl egyszemélyes zenekarként, a lengyel Illegal Boys pedig amolyan utcazenei produkcióként szórakoztatja a közönséget. A tököli Kolo együttes szerb/balkáni táncházba is csalogató ritmusokkal teszi teljessé az estét. Az ünnepnapon több fiatal együttes is bemutatkozik, a sort a Szimbola kezdi, a Bitang folytatja, és a több ismert zenészt is soraiban tudó, ám egészen friss formáció a Holddalanap is ide sorolható. A tűzijáték után a Cimbaliband friss-ropogós-fergeteges bulija következik, amit kiteljesít a Kárikittyom Anticeleb Orchestra talp alá való zenéje. A nap folyamán a legkisebbeket „hangszersimogató”, babaringató sarok, és családi körben zajló kézműves mesterkedés várja- amelynek végeredményeként Kovács Gábor gyermekeknek szóló műsorába maguk az „alkotók” is bekapcsolódhatnak.
A fesztivál harmadik napján Szlovákiából érkezik a népes Buchajtramka együttes, valamint az a lengyel Czeremszyna, melynek hatalmas basszus-balalajkán játszó tagja évekig volt visszatérő témája a 2010-ben a Verseghy parkban felállított színpadról szóló élménybeszámolóknak. Miképpen a „morvaországi Ghymes”, azaz Tomás Kocko és zenekara is belopta már magát a szolnoki közönség szívébe, most egészen új és vérpezsdítő műsorukkal érkeznek a Nemzetközi Visegrádi Alap támogatásával megvalósuló augusztus 21-i programnapra, amelyet – a Fakutya együttes míves muzsikája után – forró balkáni „vásári -lagzi-hangulat” zár a világzene határtalanságát méltó módon képviselő, a kanadai Torontóból érkező Lemon Bucket Orkestra tolmácsolásában.
A fesztivál zárónapjára is tartogatnak a szervezők igazi zenei csemegét: Curtis Eller és utazó Amerikai Cirkusza, New Yorkból indult angliai turnéjára, ezt hosszabbítja meg egy-két nappal a számára még ismeretlen tájakon. A számos western filmből is jól ismert bendzsót egészen egyedi virtuozitással megszólaltató amerikai zenész Szolnokon mutatkozik be először a magyar közönségnek. De hasonlóan izgalmas zenei világgal érkeznek még további előadók is: a több földrészen is nagy sikerrel koncertező Valery Dymchev tamburaművész Shaman Triója Bulgáriából, a Dúchovné Eminencie bátran kísérletező fiataljai Szlovákiából, s itthonról is, mint például a MásKÉP együttes, illetve „a zenekar, amelyik nélkül az utóbbi években nem képzelhető el a szolnoki világzenei fesztivál”. Ezen a napon is lesz „gyermekcsemege”: az Európai Hagyományos Gyermek Népi és Sportjáték Fesztivál bemutatói délután kezdődnek a világzenei színpadokat is ölelő Tiszai hajósok terén.
A két évtizedes hagyományhoz méltó közép-európai gasztrobazárral és további meglepetésekkel is készülnek a szervezők, remélve, hogy a hangulat egy picit még talán a szokásosnál is emelkedettebb lesz. A rendezvény ingyenes!