2010. október 1.
A Yes gitárja, a Kiss basszusgitárja, Radics Béla erősítője és ládája is megtekintető a pénteken nyíló Hangfoglalás kiállításon. De nem csak nézelődni, hanem aktívan részt is lehet venni a zenélésben október 1-től 3-ig a SYMA Sport- és Rendezvényközpontban, ugyanis több tízezer hangszert kipróbálhat a közönség. Emellett lesz 200 zenei esemény, köztük közönségtalálkozók, dedikálások és koncertek. A szervezők egy világon egyedülálló hangszermúzeumi tárlattal is készülnek. Minden program ingyenes.
Ötödik alkalommal nyílik meg a Hangfoglalás, ami Közép-Kelet Európa legnagyobb zenei demonstrációja. Október 1-től 3-ig a SYMA Sport- és Rendezvényközpont ’A’ és ’C’ csarnokában, 8.000 négyzetméteren hangszer-, hangtechnikai, fénytechnikai és stúdiótechnikai kiállítás lesz. A rendezvényhez idén először csatlakozik a Sceni-Tech 2010 színháztechnikai és színház-építészeti kiállítás is, ami a színházdíszleteket, azok mozgatását mutatja be, lesznek függönyök, székek, lámpák, és minden, ami a színház világához tartozik. Az ’A’ csarnokba több tízezer pengetős, vonós, fúvós, ütős és billentyűs hangszert állítanak ki, ezeket mindenki szabadon kipróbálhatja. Köztük azt a basszusgitárt, amit Gene Simmons (Kiss), és azt a gitárt, amit Matthias Jabs (Scorpions) ötletei és igényei szerint készítettek.
Nem lesz hiány a világzenei hangszerekből sem: itt debütál majd Magyarország legnagyobb ütős hangszere, egy másfél méter átmérőjű japán dob. Szintén kipróbálható a kecskeköröm-csörgő, a marhaszarvból készült kürt („magyar vuvuzela”), az óceándob (a tenger hullámzó hangzását utánozza), és az ember nagyságú ghánai dob. A kiállítók elhozzák azt a korábban már nagy sikert arató hangágyat, ami masszázságy méretű, alján 70 húr van, és hangterápiához használják.
A „mindent a szemnek és a kéznek” felhívás egy különleges tárlat esetében viszont nem lesz érvényben. Az idei év újdonsága ugyanis egy világon egyedülálló, 500 négyzetméteren elterülő hangszermúzeumi tárlat, amely a hangszerek készítését, illetve fejlődését mutatja be, kezdve a népi, historikus daraboktól a legmodernebb eszközökig. Betekintés nyerhetnek a látogatók Bársony Mihály világhírű tekerőlant-készítő mester hagyatékába, aki 1930-tól 50 esztendőn át dolgozott egy villany nélküli alföldi tanyán.
A Hangfoglaláson belül sor kerül a Vintage Gitár Show-ra, melynek szervezői különleges, öreg, néha múzeumi gitárok, erősítők, hangfalak bemutatására vállalkoztak. Látható többek közt a gitárlegenda Radics Béla 42 éves erősítője, Kovács Andor gitárművész 1964-es hangszere, illetve a Slash-hangzást megalapozó erősítő. Ugyancsak megtekinthető egy 1977-es Gibson Les Paul, amit a legenda szerint Stewe Howe, a Yes gitárosa hagyott Magyarországon. A kiállított 50 erősítő és 90 gitárcsoda egy része felbecsülhetetlen értékű, és egyenesen tulajdonosaik páramérővel felszerelt páncélszekrényéből hozzák a SYMA csarnokban. A 3 nap alatt szigorú biztonsági szolgálat vigyáz ezekre a zenei kincsekre.
A Hangfoglaláson nagyjából 200 zenei esemény is várható. Közönségtalálkozót tart többek közt Harcsa Veronika, Zentai Márk, Váczi Eszter, Zagar, Sidi a Zanzibarból, Mező Misi a Magna Cum Laudéból, Varga Feri és Balássy Betti. Az ’A’ csarnokban minden nap nyitástól zárásig, négy színpadon felválta, megállás nélkül koncerteznek zenekarok, előadóművészek. Fellép a Back II Black, a Zorall, a Paddy and the Rats, a Kiss Forever Band, a Maszkura és a Tücsökraj, a Kerekes Band, a Belmondo, Mujahid Zoli, Gáspár Laci, Pély Barna, a Besh o droM, Dopeman, a Neck Sprain és a Nossa is.
Mindeközben zenei konferenciákat, szakmai beszélgetéseket, fórumokat is tartanak a szervezők. Az eseményeket a hangfoglalasonline.hu oldalon élőben közvetítik. A 3 nap alatt az összes program ingyenesen látogatható.