2010. szeptember 29. | déka
A Zene Világnapján, október 1-jén az elmúlt évek hagyományait folytatva spontán örömzenélésre várják a szervezők a budapestieket: ingyenes koncertek és free jam sztárokkal országhatároktól, kortól, zenei stílusoktól függetlenül. A kezdeményezéshez idén Európa Kulturális Fővárosa is csatlakozott.
Budapesten, Pécsett, és a világ minden nagyobb városában október elsején tartják az anno Yehudi Menuhin hegedűvirtuóz alapította Zene Világnapját. A harmincöt éve minden évben megtartott eseménysorozat keretében bárki zenélhet bárkivel!
A Zeneakadémia parkolója mellett Budapest több pontján - a Nyugati téri és a Blaha Lujza téri aluljáróban – a legkülönbözőbb műfajokat képviselő profi zenészek – többek között Szakcsi-Lakatos Béla, Kelemen Barnabás, a Kaláka, a Makám, a Weiner - Szász Kamaraszimfonikusok és az Új Generáció – töltik meg zenével a köztereket.
A Deák Ferenc téren a Kamaszfesztiválosok tartanak délelőtt kihelyezett énekórákát, délután pedig diákzenekarok játszanak majd. A Liszt Ferenc téren felállított központi színpadon – ahol 11 órától 19 óráig folyamatosan árad a zene - Várdai István, a pofátlanul fiatal gordonkavirtuóz, egyben a Zene Világnapja nagykövete is fellép majd és tart zsíros gordonkabemutatót.
Pécsett többek között Ágoston Béla, a Balázs Elemér Group, a Csík Zenekar, Lovasi András, Mókus és a Fabula Rasa, Nikola Parov, Novák Péter, a Pécsi Szimfonietta, Szalóki Ágnes, és a Kaji Jag váltják egymást a zenét ünneplő 5-6 órás megszakítás nélküli produkcióban.
Az igazi interaktív napon bárki részt vehet az örömzenélésben az utcákon, tereken, aluljárókban, vagy ahol éppen tetszik. A Zene Világnapja honlapján regisztrálva, és a „saját koncertedről" készült videót feltöltve, még értékes ajándékokat is nyerhetsz! Ha a Zene Világnapja Facebook oldalán neked sikerül összegyűjtened a legszélesebb közönséget, különdíjra is számíthatsz!
Yehudi Menuhin így buzdít mindannyiunkat a zene ünneplésére:
„Jó lenne, ha a zenei héten egy-két percet a csendnek szentelnénk mindenütt a világon, a gondolkodásnak, a hallgatásnak és az elmélyedésnek. A zenének a zaj antitézisének kellene lennie, mégis sokszor arra használják, hogy kellemetlen zajokat fogjon fel a gyárakban, éttermekben és áruházakban. Azt mondanám, hogy az adott időben az egész világon legyen egy pár percnyi csend, mert ez nagyon fontos a zene élvezéséhez.”
déka