3427 zenekar 12457 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Események

2009. július 13.

Világsztárok a Veszprémi Ünnepi játékokon

Copyright:

A Veszprémi Ünnepi Játékok 2004. augusztusában debütált a Veszprémi Vár csodálatos barokk főterén, a Szentháromság téren felállított színpadon. Mintegy kétezer néző ünnepelte a nyitányon fellépő Jose Cura-t és a Nemzeti Filharmonikusokat dirigáló Kocsis Zoltánt. Az azóta eltelt öt évadban számos nemzetközi produkció sikerével írta be nevét a Veszprémfest a magyarországi fesztivál-térképre, illetve a zene-rajongók hangverseny-naptárába. Idén július 22–26. között rendezik a Várban és az Arénában.

Al di Meola, Roby Lakatos, Snétberger Ferenc, Bobby McFerrin, Paco De Lucia, Richard Bona, Presser Gábor, Zorán, a  Manhattan Transfer, Wayne Shorter, a New York Voices, Barbara Hendricks, és Joey DeFrancesco fellépése, Joe Zawinul élete utolsó koncertje,  Rost Andrea, Ramon Vargas, Herbie Hancock, Richard Bona, Paolo Gavanelli Verdi Rigoletto-ja, vagy a Nemzeti Filharmonikusok és Miklósa Erika Éj Királynője Mozart Varázsfuvolájában olyan pillanatok voltak, melyek valóban a zene ünnepei.

A Veszprémi Ünnepi Játékok fesztiválja a vár történelmi környezetében valósul meg. A rendezvények háttere, természetes díszlete a püspöki palota gyönyörű barokk épülete.

A rendezvény rossz idő esetén is megrendezésre kerül, kirívóan rossz idő esetén a koncert a Veszprém Arénában kerül megrendezésre!

Program:

Július 22. (szerda), 21:00, Veszprém Aréna -  L. Bernstein: West Side Story
A magyarországi bemutató 40. évfordulója alkalmából

A ma már kultmusicalnek számító, elnyűhetetlen színpadi produkciót Leonard Bernstein, Arthur Laurents és Stephen Sondheim zseniális szerzőhármasának köszönheti a világ színházrajongó közönsége. A darabot Európában 1958-ban mutatták be Londonban, a West Enden, Magyarországon 1969 óta játsszák.

Az előadás különlegessége - melyet egyetlen alkalommal láthatott a 2008-as Budapesti Tavaszi Fesztivál közönsége - hogy a főszerepben két eltérő zenei stílussztárjait láthatjuk, a világsztár szoprán énekesnőt, Miklósa Erikát és az egyik legismertebb musical énekest, Dolhai Attilát. Bernstein művének örökérvényűségét KERO® drámai rendezése és Tihanyi Ákos látványos koreográfiája támasztja alá. Az Izzó Víziók csapata pedig egyedi vetítéssel, különböző látványelemekkel színesíti az előadást.

West Side Story
(Jerome Robbin ötlete alapján)
Szövegkönyv: Arthur Laurents
Zene: Leonard Bernstein
Dalszöveg: Stephen Sondheim

Rendező: KERO®

Az eredeti produkciót rendezte és koreografálta: Jerome Robbins

Eredeti Broadway produkció: Robert E.Griffith és Harold S.Prince Roger L.Stevens-szel együttműködve

Szereplők:
Maria - Miklósa Erika
Tony - Dolhai Attila
Anita - Janza Kata
Riff - Száraz Tamás
Bernardo - Petridisz Hrisztosz
Narrátor - Szabó P. Szilveszter

Fiúk: György-Rózsa Sándor, Kerényi Miklós Máté, Pirgel Dávid, Sánta László, Szabó Dávid
Lányok: Baranyai Annamária, Bódi Barbara, Nagy Éva, Réder Nóra

Közreműködik:
Budapesti Operettszínház Zenekara,
valamint Mármarosi Tünde és Zsíros Gábor (tánc)
Vezényel: Makláry László

Magyar szöveg: Miklós Tibor és Kerényi Miklós Gábor

Július 23. (csütörtök), 21:00 - The Gipsy Kings

Baliardo Tonnino – gitár
Reyes Nicolas – ének
Reyes André - gitár, ének
Balairdo Diego - gitár, tapsolás
Reyes Canut - gitár, ének
Baliardo Mikael – dob
Reyes Baule – bőgő
Pacheco Rodolfo – ütőhangszerek
Pievic Allan - billentyűs hangszerek

Nevük ma már egyet jelent a flamenco fogalmával.

Az 1970- es években dél-Franciaországban alakult zenekar két zenészcsalád sarjaiból állt össze. A Reyes és a Baliardo-család elődei közül többen is népszerű muzsikusok voltak. José Reyes, aki mögött időnként fiai is vokáloztak, a Baliardo-család gitáros apjával Manitas de Plata-val alakított duója már az 1950-es években is jelentős koncertsikereket aratott. Fellépéseik során rengeteget tettek azért, hogy a flamenco nemzetközileg is ismertté váljon. John Steinbeck, Charlie Chaplin, Pablo Picasso, Miles Davis és Salvador Dali mind a duo csodálói közé tartoztak.

Apjuk elvesztése után a Reyes-fiúk egy cigány-zarándokúton kerültek közelebb a Baliardo-családhoz, ahol egymásnak átadva a gitárt közösen énekeltek, boroztak és közben szépen lassan összeállt a zenekar. Mikor egy amerikai csodálójuk elmondta, hogy nevük a Los Reyes angolra fordítva Kings-t (azaz királyok-at) jelent, azonnal nevet változtattak, és így lett belőlük Gipsy Kings. Kezdetben a Reyes és a Baliardo-fiúk Cannes utcáin zenéltek, esküvőkön cigány ünnepeken és fogadásokon léptek fel. Mivel állandóan úton voltak zenéjüket saját életük ihlette. Ifjúként a flamencot a nyugati poppal és latin ritmusokkal fűszerezték.

Az életvidám gitárjáték és a szenvedélyes vokál pályafutásuk alatt a csapat védjegyévé vált. Az 1987-ben kiadott Bamboleo és Djobi Djoba c. számaik megjelenésük óta folyamatosan uralják a slágerlistákat. Világszerte több, mint 14 millió albumukat adták el. Platina-válogatáslemezük, a The Best of the Gipsy Kings több, mint 1 évig szerepelt a slágerlistákon.

Zenéjüket számtalan filmhez kölcsönözték, köztük pl. a Nagy Lebowski vagy a Félelem nélkül c. alkotások. A rumba flamenca tradíció első számú képviselői klasszikus repertoárjuk dalait játsszák a Veszprémi Ünnepi Játékokon, 2009 július 23.-án.

Július 24. (péntek), 21:00 - Jan Garbarek Group

Jan Garbarek – szaxofon
Rainer Brüninghaus – zongora
Yuri Daniel – basszusgitár
Julio Barreto – dob

Jan Garbarek, 1947 március 4-én született a norvégiai Mysen-ben, majd Oslo-ban nőtt fel. 14 éves korában autodidaktaként kezdett el szaxofonozni John Coltrane hatására. Először tenor- és szopránszaxofonon, később basszusszaxofonon is játszott. A jazz a klasszikus és a világzene területén is kiemelkedő előadónak számít. A kultikus ECM lemezkiadó egyik legmeghatározóbb és egyben legsikeresebb művésze, ők rögzítették szinte minden felvételét. Stílusa egyedülálló, melyben a norvég népzene melankóliával keveredik. A hatvanas évek elején ismerkedett meg az akkoriban Skandináviában tevékenykedő Dexter Gordon-nal, Ben Webster-rel és Johnny Griffin-nel.

Terje Rypdal, Arild Andersen és Jon Christensen közreműködésével 1969-ben létrehozta első együttesét Jan Garbarek Quartet néven és a következő évben már lemezre vették debütáló albumukat Afric Pepperbird címmel. A norvég kritika a mai napig a "Nagy Négyes"-ként emlegeti őket, akik meghatározták a norvég improvizáció fogalmát. Hamarosan a nemzetközi jazz-térképre is fölkerült zenésztársaival.

Komponistaként leginkább a skandináv népzenéből táplálkozik, elsősorban Albert Ayler hatására, de Pharoah Sanders és Archie Shepp is nagy hatással volt művészetére. Az ambiens jazz-szerzemények jeles képviselője, amit leginkább az 1976-ban Ralp Towner-rel közösen készített Dis c. album reprezentál. Itt az improvizációnak kisebb szerep jut és Garbarek egy új stílus felé közelít azáltal, hogy inkább az elnyújtott hangok és az egyszerű szaxofon-játék kap hangsúlyt.

Az igazi sikert azonban a Keith Jarrett-féle European Quartet-tel aratta a 70-es évek közepén. A 80-as években Garbarek zenéje kezdte magába olvasztani a szintetizátorok és a world music hangzásvilágát. 1993-ban pedig, mikor tombolt a gregorián hullám, a régizenés Hilliard Énekegyüttessel felvett Officium az ECM kiadó történetének legsikeresebb albuma lett és több európai országban a pop-listákra is felkerült.

Számos norvég és francia filmhez komponált zenét, Rites c. szerzeménye pedig az amerikai The Insider c. film egyik betétdala lett. Garbarek zenéje gyönyörű melódiákkal átszőtt jellegzetes skandináv jazz, ami egyszerű és mégis összetett!

közreműködik:
Jan Garbarek – szaxofon
Rainer Brüninghaus – zongora
Yuri Daniel – basszusgitár
Julio Barreto - dob

Július 25. (szombat), 20:00 - Candy Dulfer

Candy Dulfer - szaxofon, ének
Ulco Bed – gitár
Chance Howard - billentyűs hangszerek, ének
Manuel Hugas – basszusgitár
Joost Kroon – dob
Ronald Kool - billentyűs hangszerek
Leona – ének
Jan van Duikeren – trombita

A páratlanul tehetséges és gyönyörű muzsikus 7 évesen lépett először színpadra, 14 éves korában létrehozta saját zenekarát (Funky Stuff), 19 éves kora óta készít lemezfelvételeket és 20 éves kora óta turnézik. Többek között olyan világhírű művészekkel játszott lemezen és színpadon, mint Prince, Dave Stewart (Eurythmics), Van Morrison, Maceo Parker, Beyoncé, Pink Floyd, Chaka Khan, David Sanborn, Larry Graham, Aretha Franklin, Jimmy Cliff, George Duke, Blondie, Jools Holland, Jamie Cullum, Angie Stone, Tower of Power, The Time, Alan Parsons, Fred Wesley, Pee Wee Ellis, Joey Di Francesco és Jonathan Butler.

A Eurytmhics-ből ismert Dave Stewart-tal való első közös munkájuk gyümölcse a Lily Was Here c. szerzemény volt, ami 1989-ben vezette az európai slágerlistákat. 1999-ben Robert Altman Cuki hagyatéka c. filmjéhez írták közösen a zenét, majd 2002-ben Stewart új projektjével (Da Univerzal Playaz) turnéztak Jimmy Cliff reaggee legendával.

19 éves korában vette fel debütáló szólóalbumát Saxuality címmel, mely többmillió példányban kelt el világszerte és besöpört egy Grammy-jelölést is. Negyedik albuma, a For The Love Of You hatalmas siker volt az USA-ban, negyven héten át szerepelt a Billboard listán. Szólóalbumai világszerte 2,5 millió példányban keltek el. A Graffiti Bridge c. filmhez készült videóklipben Prince oldalán tűnt fel és együtt léptek fel a Saturday Night Live egyik ünnepi adásán is. 1998-ban és 2002-ben újra Prince-szel turnézott és a 3 lemezes, One Nite Alone---Live! c. kollekción is hallható, csakúgy, mint a kizárólag interneten elérhető Xpectation című albumon.

Candy 2004-ben Prince amerikai Musicology Turnéján is játszott, ahol csaknem kilencven koncertet adtak több, mint másfél millió rajongó előtt. 2006-ban Candy a híres Berks Jazz Fesztivál vendégművészeként lépett fel az USA-ban, majd számos helyen koncertezett Jason Miles-szal és azzal a zenekarral, amiben egykor Prince együttesében muzsikáltak barátai, többek között Rhonda Smith és Chance Howard.
2007-ben régi álma vált valóra ugyanis önálló televíziósorozat keretében (Candy meets), muzsikustársaival készíthetett interjúkat. A veszprémi közönség a 2009 májusában megjelenő vadonatúj Funked up & Chilled out c. albumából kaphat ízelítőt.

Július 25. (szombat) - Maceo Parker

Maceo Parker - alt-szaxofon, fuvola, ének
Ron Tooley – trombita
Dennis Rollins – harsona
Will Boulware - billentyűs hangszerek
Bruno Speight – gitár
Rodney "Skeet" Curtis – basszusgitár
Jamal Thomas – dob
Corey Parker - (vagy Martha High) – ének
Neta Hall – ének

Maceo Parker az észak-karolinai Kinston városában született 1943-ban. A zene mindig is központi szerepet játszott a Parker-család életében és egyfajta kapaszkodót is jelentett a nehéz időkben. Maceo 11 évesen kezdett el szaxofonozni, a charlie parker-i hagyományt követve. Melvin bátyjával 1964-ben került James Brown zenekarához, igaz a funky király először csak a dobos Melvint szerette volna, de ő Maceo bevonásához is ragaszkodott, így végül mindketten a zenekar tagjai lehettek Kezdetben bariton- és tenor-szaxofonon játszott, majd Brown hatására áttért az alt-szaxofonra.

A 70-es években kilépett a zenekarból és néhány zenésztársával George Clinton zenekarához a Parliament Funkadelic-hez igazoltak át 1975-ben, majd ezt követte a Bootsy's Rubber Band, az akkori idők másik legbefolyásosabb funky zenekara. 1984 és 1988 között ismét James Brown oldalán tűnt fel, azonban a 90-es években végképp a szólókarrier mellett döntött. 7 szólóalbumot jelentetett meg és évente kb 250 koncertet ad. Pályafutása során olyan neves előadókkal játszott vagy készített lemezfelvételeket, mint Ray Charles, Deee-lite, Jane's Addiction, Keith Richards, Ten Thousand Maniacs, Red Hot Chili Peppers, Dave Mathew's Band, és Ani Di Franco. Maceo részt vett Prince 2007-es Musicology Turnéján, ahol Prince ráragasztotta a "Tanár" becenevet.

Szólókarrierje alatt Maceo újra létjogosultságot nyert a műfajnak, stílusa sokrétű, zenéjében egyedülálló módon ötvözi a soul, a funky, a jazz és a hip-hop elemeit. Híresen hosszú koncertjeit a közönség szinte csak egy pillanatnak érzi. A fergeteges funky buli Veszprémben is garantált!

Július 26. (vasárnap), 20:00 - Salif Keita

Salif Keita – ének
Souleymane Doumbia – ütőhangszerek
Harouna Samake - kamele n'goni
Mamadou Kone – calebasse
Djely Moussa Kouyaté – gitár
Ousmane Kouyaté - gitar
Marie-Line Marolany – ének
Maria Marolany – ének
Mike Clinton – basszusgitár
Roger Biwandu – dob

Az afro-pop élő legendája.

A műfaj egyik alapítója lesz a Veszprémi Ünnepi Játékok 2009-es világzenei vendége. A nemzetközileg is elismert énekes-dalszerző Djoliba (Mali) városában született 1949-ben. Az "Afrika arany hangja"-ként emlegetett különleges zenész a legendás Manding Birodalom alapítójának, Szundjata Keitanak egyenes ágú leszármazottja. Nemesi származása ellenére a zenét választotta hivatásául, hátat fordítva a kasztrendszer szigorú törvényeinek, amiért családja kitagadta. Sorsát még az is nehezítette, hogy albínónak született, ami szintén számkivetettséggel járt mondván az szerencsétlenséget okozhat. Ezért Bamakóba költözött, ahol 1967-ben a Super Rail Band nevű formációhoz, majd 1973-ban a Les Ambassadeurs nevű csapathoz csatlakozott. A Maliban uralkodó politikai helyzet miatt ez utóbbival Keita elhagyta Malit és Abidjanba, Elefántcsontpartra költözött, ahol az együttes neve Les Ambassadeurs Internationales-ra változott. A 70-es évek közepén kerültek a nemzetközi érdeklődés középpontjába, 1977-ben Keitát Guínea elnöke Nemzeti Érdemrenddel tüntette ki zenei tevékenységéért.

A helyi sikerek ellenére a 80-as években Párizsba költözött, hogy zenéje nagyobb közönséghez jusson el. Itt láttak napvilágot első afro-pop lemezei amik meghozták számára az igazi elismerést. Zenéjében az európai, amerikai és nyugat-afrikai dallamok leggyakrabban olyan szimbolikus erővel bíró tradicionális hangszerek kíséretében keverednek, mint a kamélé n'goni, ngoni, tama, kora, calebasse.

Keita leginkább átütő előadásmódjával és szenvedélyes dalaival alapozta meg hírnevét. 35 éves pályafutása során a világzene egyik legmeghatározóbb alakjává vált, számos albumát olyan neves előadókkal rögzítette, mint Carlos Santana, Joe Zawinul vagy Wayne Shorter. 2005-ös M'Bemba című lemezének jelentése nagyapa. Gyökereihez és afrikai kulturájához való visszatérését ünnepli ezzel az egyedi dallamvilágú zenével, amit most a veszprémi közönség is élvezhet.

6. Veszprémi Ünnepi Játékok
(július 22–26., Veszprém, Veszprémi Vár, Veszprém Aréna)

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2024. április 11.

4 nap varázslat a Dunakanyarban, 60 zenei program a VéNégy Fesztiválon

A kiemelkedő színházi-, és utcaszínházi produkciók, valamint családi programok mellett pezsgő zenei élet várja a kultúra szerelmeseit június 20. és 23. között Nagymaroson. Ikonikus nemzetközi és hazai sztárfellépők, cseh, szlovák és lengyel zenei csemegék, táncház, Techno Yoga, elektronikus zenei utazások – 4 napon át 5 színpadon 60 zenei programot vonultat fel a VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó. A brit Kosheen mellett koncertet ad többek között a 30Y, Analog Balaton, Aurevoir., AWS, Aron Andras & The Black Circle Orchestra, Belau, Beton.Hofi, Brains, Dzsúdló, Elefánt, Firkin, Irie Maffia, Mehringer, Platon Karataev, Subscribe, valamint a Tankcsapda. Tovább

2024. február 4.

Fishing on Orfű - teljes zenei program

A 2024-es Fishing on Orfűn a varázslatos környezeten és a barátságos hangulaton túl négy nap alatt 7 helyszínen 150 izgalmas zenei program várja a látogatókat az underground élőzene minden fontos szegletéből. A 2014 óta elővételben telt házas fesztiválra a bérletek 80%-a a zenei program meghirdetése előtt gazdára talált, a napijegyek értékesítése most indult. Tovább

2024. február 4.

Scorpions az Arénában

A Scorpions, minden idők egyik legikonikusabb és legbefolyásosabb hard rock bandája 2024-ben egy vadonatúj exkluzív koncerttel tér vissza Budapestre, klasszikussá vált albuma, a Love at First Sting megjelenésének 40. évfordulója alkalmából, és előadja a lemez dalait pályafutásának legnagyobb slágereivel kiegészítve. Tovább

2023. november 20.

Sting újra Budapesten

A 17-szeres Grammy-díjas művész, Sting egy különleges koncerttel tér vissza a Budapest Arénába 2024. május 31-én. Tovább

2023. november 5.

Kosheen a Dunakanyarban a VéNégy Fesztiválon

2024. június 20. és 23. között jön a 11. VéNégy Fesztivál és Színházi Találkozó. Az első körben bejelentett zenekarok között olyan neveket találni, mint az Analog Balaton, Beton.Hofi, Co Lee, Dzsúdló, Elefánt, valamint a Tankcsapda. A hazai zenei élet megkerülhetetlen figurái, a legmenőbb arcok és legendák mellett visszatér Nagymarosra az osztrák Cari Cari, a fesztivál sztárfellépője az elképesztő hangú és energiájú Sian Evans és a Kosheen lesz. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky