2008. október 7. | Gál Dávid
Nem kedves olvasó, mi nem a négybetűs szót reformáltuk újra. Ez egy újfajta szervezet, méghozzá a híres művészeké, de ha szépen szeretnénk fordítani akkor az összetartozó zenészek koalíciója ez. (Featured Artists’ Coalition) Olyan meghatározó egyéniségei alkotják ezt a koalíciót a zenészvilágnak, mint David Gilmour, vagy Robbie Williams, Iron Maiden, Radiohead, Kaiser Chiefs. Hogy miért alakult? Nézzük meg!
Jogosan tesszük fel a kérdést, mi hozza össze a zenészeket? Mi ez a nagy összefogás?
Hát kérem szépen a jogaik, a több jog, a nagyobb tér, a saját zenéjük, és érdekeik felett. Sajnos az illegális letöltések miatt, bőven sérülnek ezek, többek közt erre is gondolhatunk, és az ebből adódó bajokra, következményekre, de vannak szimplán törvénysértő ügyek is. Példaként azt a sűrűbben megeső jogtalanságot említik, hogy vannak olyan tévé- ill. rádiótársaságok, akik a fellépéseik után egyszerűen elfelejtenek fizetni, és valljuk be, ilyen kaliberű zenészeknél, bőven kijárna nekik a juttatás, és nem is gondolnánk, hogy ekkora sztárokkal ilyen megeshet. Vagy hogy lemezeik után nem kapnak megfelelő mennyiségű jogdíjat. Szóval van miért összefogni, és söprögetni a házak táján.
Egy szervezet a BPI (egy zenészek érdekeit védő angliai szervezet) is kiállt mellettük. Az ok, hogy ugye Angliában nagyon összetett több rétegből áll a zeneipar, amely nagyon sok embert foglalkoztat, például: menedzser, kiadó, terjesztő, lemezgyártó cégek, akik felett ugye a zenészek állnak - átvitt értelemben -, és ha gond van velük, akkor az előbb, utóbb kihat mindenkire és mindenre.
„Nincs egyik a másik nélkül” - nyilatkozta a BPI – jogosan - és azt, is hozzátették, hogy alig várják, hogy a fent említett FAC-el dolgozzanak együtt a jó ügy érdekében.
A FAC szervezetből a Radiohead gitárosa Ed O’Brian még annyit hozzátett: ”Nekünk ez egy magától értetődő dolog volt és, úgy hisszük, minden zenésznek és színésznek csatlakoznia kell hozzánk.”
Gál Dávid
Forrás: brain-damage.co.uk