2008. szeptember 11.
Tette fel a kérdést a New York-i filharmonikusok karmestere Bramwell Tovey. Mi meghallgatnánk szívünk szerint mindkettőt, de a közönség Hendrix-re szavazott. Hogy miért? Kiderül.
Nem mindennapi kérdés volt ez szerintünk sem, pláne ilyen zenei beállítottságú emberek körében.
Jimi Hendrix a hippi-korszak, vagy hippivilág meghatározó alakja (lelke-ha így tetszik) volt az USA-ban a hatvanas évek közepétől egész 1970-ig, mikor meghalt huszonhét éves korában. Mind a rockzenét megújító, mind a későbbiekben, más zenék táptalaját képező muzsikájával, és persze színpadi viselkedésével (gitártörés, foggal játszás stb.) nagy benyomást tett mindenkire. Leghíresebb koncertje a Woodstock-i buli, mely a mai napig meghatározó bizonyos zenei körökben, továbbá híres még, a Monterey fesztivál keretében felgyújtott gitáros előadása és a Fillmore East beli koncertje, melyről hang-és videófelvétel is készült (Band Of Gypsyes). Slágereit a mai napig játsszák (Purple Haze, Hey Joe, Wind Cries Mary, Voodoo Chile, Fire, Foxy Lady stb.), mint a cikkből kiderül nagyon sokan és sokféleképp.
Itt a másik fél is Nicolay Andreyevich Rimsky-Korsakov. Nem kell megijedni, nem tartunk zenetörténeti kis előadást, csak körül járjuk a témát.
A XIX. században született Szentpétervár környékén arisztokrata családban. Zeneszerző, műveit a mai napig minden nevesebb és nem nevesebb klasszikus zenekari Orchestra a műsorára tűzi, ha jót akar magának, meg a közönségnek. Főbb művei, hogy csak párat említsek hely szűkében, Seherezade, vagy a Dongó, A spanyol capiricco stb. Egy zseni volt, nincs mese.
Ám mégis a karmester választási lehetőséget adott a közönségnek, aki a mellesleg non-profit nagyzenekar előadására jött, és ők szavaztak 74 arányban, hogy Hendrix-Purple Haze című számára kíváncsiak. Nem bánta senki, lenyomták a számot becsülettel, természetesen nagyzenekari változatban. Azonban mielőtt azt hinnénk, hogy ez, amolyan megkoronázása volt az estnek, vagy csak nosztalgiaféleség, akkor tévedünk. Ezzel ez a non-profit zenekar média igazgatója, Vince Ford, arra akarta felhívni a tisztelt publikum figyelmét, hogy a XXI. századi fejlődés, a média emelkedése, olyan szempontból, hogy a telefon helyett most már videotelefon van például ,az online társadalmak kibővülése(tehát a sok Internet felhasználó), sok jótékonyságból élő szervezetet, mint például őket is, ilyen szintű technikai apparátussal kell felruházni, hogy tudják tartani a versenyt. Ezért történt tehát az újítás zeneileg, több ötlet, több pénz, több adakozó.
Mi már ezek után csak azt várjuk, hogy mikor tűzik műsorra, például a Metallica-t? Vagy más zenét játszó zenekart. Érdekes megközelítése ez a mai pénzszerzésnek, reméljük bejön nekik.
Gál Dávid
Forrás: bravewords.com