2008. szeptember 6. | Baranyi Ágnes
Ha csillagászati összegeket perkálsz ki egy megpörkölt gitárért, egy besárgult papirkötegért vagy esetleg egy tintapacáért és még örülsz is neki, akkor a környezeted teljesen jogosan tarthat komplett idiótának, vagy épp ellenkezőleg, elképesztően szerencsésnek. Nézzük a jobbik esetet!
Tudjuk ugyanis, hogy némely tárgyak szellemi értéke felbecsülhetetlen, mégis felbecsülik őket, ezúttal például a rock and roll isteneinek relikviái fölött csattognak majd a kalapácsok. Az árverésre Londonban kerül majd sor, és a legszerencsésebb, legboldogabb és mindenekelőtt legbőkezűbb licitáló nem kisebb értékkel távozik majd az aukcióról, mint a néhai rock-atyaúristen, Jimi Hendrix megperzselt gitárjával. A remények szerint Hendrix 1967 márciusában egy londoni fellépése alkalmával felégetett gitárja (már csak azért is kuriózum, mert ez volt az első hangszer ellen elkövetett piromán akciója) több, mint 500 ezer fonttal fog könnyíteni valakinek a bankszámláján. A 1970-ben, 27 évesen elhúnyt gitáros és énekes egyébként később híressé vált ezekről a gyújtogatós „reklámfogásokról”.
Akik Jimi gitárjáról lemaradnak, nyújtózkodhatnak még a Beatles 1962-es menedzsmentszerződéséért, amit a négy gombafej szignóján kívül Brian Epstein aláírása is ékesít. Egy kis bonusz, hogy a négy oldalas dokumentum Paul McCartney és George Harrison apáinak aláfirkantását is tartalmazza, a dobos, Ringo Starr pedig a szerződésben még saját nevén, Richard Starkey-ként szerepel. A Beatles relikviát 250 ezer font körül becsülik.
Az aukción lehet még kommandózni Elvis Presley ujjlenyomatáért egy lőfegyver engedélyen, valamint Joe Meek, legendás zenei producer audió-archívumáért, aminek felső licitjét az okosok úgy 300 ezer fontra saccolják.
Baranyi Ágnes
Forrás: music-news.com