3422 zenekar 12339 letölthető zene
Rovatok
Hirdetés
Hazai

2008. augusztus 28. | -nm-

A túlélésért küzd a Tilos Rádió - azaz itt a Tilos, hol a Tilos?

Copyright:

Hogy valami nincs rendben a magyar médiapolitika körül, az nem új – sőt bődületes közhely. A problémát tökéletesen illusztrálja a Tilos Rádió hányattatása. Az abszurd dráma szereplői egy nonprofit közösségteremtő adó, egy enyhén skizofrén állami testület, egy szabadgondolkodó elnök és egy részeg műsorvezető. A Tilos eltűnhet az éterből, de nem adja fel. Figyeljétek csak, mi történik pénteken!

A probléma alapja, hogy van nekünk egy médiatörvényünk, ami 1996-os, tehát 12 éves. A szakértők már akkor is húzták a szájukat, lényegében azonban azóta sem nyúltak hozzá. A jogszabály nem vesz tudomást például az internetes tartalomról sem. Így lehet az, hogy hatalmas médiahype-ot kapó uszító weboldalak működhetnek szabadon, miközben a nonprofit, kisközösségekben és szubkultúrákban gondolkodó Tilos Rádiót egy öt évvel ezelőtti ügy miatt a mai napig büntetheti a honi médiát felügyelő Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT).

Mint bizonyára mindenki emlékszik, 2003 karácsonyán egy Barangó nevű régi motoros punknak volt egy részeg elszólása, miszerint nem lenne rossz kiirtani a keresztényeket. A konzervatív pártok és orgánumok hörgése mellett az ORTT a lehető legsúlyosabb büntetéssel sújtotta a Tilost (tegyük hozzá, természetesen teljes joggal): harminc napos adásszünet, pénzbüntetés és kizárás az állami pályázatokból. Az adó bocsánatot kért, Barangót kirúgták.

Úgy tűnik, öt év múlva sincs vége a vendettának: a szervezet ugyanis nem hosszabbította meg a rádió frekvenciáját, amelyet eddig automatikusan biztosított neki és a hozzá hasonló nonprofit kezdeményezéseknek. Jogilag megtehetik, a dolog mégis példátlan. Az indok: züllesztés, értékrombolás, „a társadalomra káros tartalom” sugárzása. Ironikus, hogy Majtényi László, az ORTT jelenlegi elnöke – aki ombudsmanként liberális szabadgondolkodóként híresült el  – saját szervezetével ellentétes különvéleményt adott ki, amely szerint a fent említett érvrendszer nettó baromság.

A helyzet tehát az, hogy a Tilos novemberben eltűnhet az éterből, hacsak meg nem gondolja magát az állam – amit még nagyjából egy hétig megtehet. Ha eltűnik, akkor sincs veszve az ügy, hiszen az adó jobbára eddig is online rádióként működött – mibe, hogy többen hallgatják Winampból, mint autórádióból. Ezentúl tehát csak a neten hallgathatjuk majd az egykori kalózrádiót.

A fentiekkel foglalkozik a Tilos a teljes pénteki, azaz 29-i napon. Nem rinyálás lesz, hanem szembesülés és okítás a digitális közösségi rádiózás mikéntjéről: gyakorlati kérdések, technikai, jogi, társadalmi és gazdasági szempontok tárgyalása egész nap. A Sas leszállt című műsorban kivesézik a fenti sztorit, a 7térítő, a Szakácstolvaj és a Csonkamagyarország médiát és társadalmat kutat, délután pedig Kovács Ádám Hangpostája elmondja, hogy kell érvényesülni a piacon. Este hatig pedig Honty és Hanna a jövőbe tekint.

Kedvcsinálónak pedig idéznénk Majtényi László már említett nyílt levelét – változtatás nélkül. „(…) meggyőződésem, hogy a Tilos Rádió olyan sajátos hangot képvisel a magyar műsorszolgáltatási rendszerben, amelynek a jelenléte mindenképpen üdvözlendő egy valóban plurális médiavilágban. A demokratikus társadalmi berendezkedés ugyanis kifejezetten igényli az egymástól elütő nézetek, stílusok, életérzések, értékek meglétét, és a Tilos Rádió kétség kívül egyedi, sokak számára üdítően szemtelen hangon szólal meg.” Jó lesz tehát vigyázni: aki túl sokat hallgatja, óhatatlanul rádiót akar majd csinálni.

-nm-

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2025. február 24.

Charlie újra bakeliten is

Igazi ereklyének minősül Charlie sokat emlegetett, ’Mindenki valakié’ című kiadványa, mely most először bakelit formában jelent meg. Tovább

2025. február 20.

Megjelent a The Carbonfools új albuma

A Carbonlove egy új korszak kezdetét jelzi a zenekar életében, miközben hű marad ahhoz a különleges stílushoz, amely évek óta a védjegyük. Tovább

2025. február 18.

Filo új albuma és koncertje: Érzelmekkel teli zenei utazás a PEREM

Filo, új albuma nemrégiben jelent meg, és már most izgalmas várakozás övezi a következő eseményt: első önálló koncertjét 2025. február 8-án, az Akvárium Klubban. Tovább

2025. február 17.

Rajongói tárgyakkal rendezik be a Vad Fruttik koncerthelyszíneit

Több tonnányi tárgyat ajánlottak fel a Vad Fruttiknak a rajongóik, miután az együttes felhívással fordult hozzájuk. Likó Marciék MÉLY címmel országszerte koncerteket adnak kulturális központokban, színháztermekben, és a fellépésekhez a rajongóktól kértek színpadi elemeket, kiegészítőket. A fotelek, szobanövények és lámpák mellett érkezett pár meglepő felajánlás is, például egy Pannónia motor és egy páncéltőkés zongora. Tovább

2025. január 23.

Elindult a jelentkezés a II. Carson Coma Palántaprogramra

A Carson Coma idén is elindítja Palántaprogramját, amellyel az együttes a pályakezdő zenészeket támogatja. A tavalyi sikeres évad után a pályázat idén is visszatér: a legígéretesebb anyagot beküldő zenekar egy stúdiólemeze felvételéhez használhatja fel a Palántaprogram nyereményét. Tovább

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky