2008. június 17. | Sári Júlia
Az évente megrendezett angliai Glastonbury-fesztivál a legrégebbi és legrangosabb brit szabadtéri zenei mulatság, amely mindig is arról volt híres, hogy jottányit sem engedett a minőségből, s ennek ellenére is hihetetlen népszerűségnek örvendett. Most azonban mintha borulna az eddigi hagyomány, és olyan fellépők is bekerültek a programba, akikről nem feltétlenül a magas minőség jut az ember eszébe. A hagyománytörés azonban megtette a hatását, ami a jegyeladási rátákban is megmutatkozik.
Michael Eavis, a fesztivál főszervezője, aki legutoljára azzal húzta ki a gyufát a közönség és a sajtó köreiben, hogy visszautasította a Pink Floyd egykori frontembere, David Gilmour önkéntes ajánlkozását, beismerte, hogy két héttel a fesztivál kezdete előtt még több mint hétezer jegy van a nyakukon. Ez – ahhoz képest, hogy az elmúlt években ilyenkor már örülni lehetett, ha még egyáltalán kapott jegyet az ember –, igencsak kétségbeejtő helyzet. Eavis mindenesetre bízik benne, hogy nem kell az utolsó pillanatban kedvezményes áron megszabadulniuk a jegyektől, s ezt a reményét az is táplálja, hogy a meteorológiai jelentés szerint a fesztivál teljes ideje alatt verőfényes napsütés és kellemes nyáreleji időjárás lesz. Mindenesetre már most úgy döntöttek, hogy a jövő héttől a HMV üzletlánc több kijelölt boltjában is árusítani fogják a jegyeket, ami ellen eddig kifejezetten tiltakoztak.
Arra a kérdésre, hogy ez a jövendő években is így lesz-e, Eavis azt felelte, nagyon reméli, hogy nem lesz rá szükség, ugyanis a szervezés nem ért egyet ezzel a jegyeladási módszerrel. „Ha jó időnk lesz, és az emberek olyan jól fogják magukat érezni, ahogy gondolom, valószínűleg nem lesz szükség ismét a jegyirodákon kívüli árusításra, ha mégis, a teljes rendszert újra kell gondolni” – nyilatkozta Eavis. Egyesek azonban úgy vélik, a sok megmaradt jegynek nem a rossz üzleti filozófia az oka, hanem az, hogy a szervezés egyszerűen szakított a minőség hagyományával, aminek hatására például az idei fesztivál egyik húzóneve Jay-Z lett. Ahogy arról korábban mi is beszámoltunk, ez többek közt az Oasisnél is kiverte a biztosítékot, ahogy az is teljes mértékben érthetetlen volt, miért nem engedte Eavis föllépni az egyik legnagyobb brit rockert, David Gilmourt. Úgy néz ki, a közönség inkább hű maradt a Glastonbury évtizedes hagyományaihoz, mint maga a szervezés.
Sári Júlia
Forrás: gigwise.com