2014. szeptember 5.
A Spandau Ballet a ’80-as évek Angliájának (és nem sokkal később az egész világnak) meghatározó zenekara volt. A new wave és a synth pop (itthon csak szintipop) alapköveit fektették le, a szakma gyakran emlegeti őket olyan korszakalkotó actnek, mint a The Who a ’60-as, Bowie a ’70-es vagy az Oasis a ’90-es évek számára.
A Spandau Ballet nem pusztán egy banda volt a sok közül, hanem a kulturális és divatvilág figyelmének középpontja. Olyan fiatalok nevében tudtak megszólalni, akik korábban nem tudták volna kifejezni magukat: a vizualitás, az öltözködés és a zene is koherensen képviselte a ’80-as évek ifjúságának életérzését.
Az együttes ugyan mindössze tíz évet élt meg, de ez idő alatt körbeturnézta a Soho-t és Ibizát, Hollywoodtól Európán keresztül Ausztrália összes nagy stadionjában adott koncertet.
A visszatérés az exkluzív 2009/10-es telt házas koncertsorozat, a Reformation Tour által valósult meg. Az idei év elején pedig az SXSW Fesztivál keretein belül „Soul Boys Of The Western World” című dokumentumfilmjük debütált, amely a késő ’70-es és ’80-as éveket követi nyomon, és amit 2014. szeptember 30-tól láthat majd a szélesebb közönség is méghozzá ITT.
A popzenének ez az új nemzedéke a Duran Durannal, Sade-val, a Culture Clubbal vagy a Wham!-mel együtt fenekestül forgatta fel az akkori világot. Az elektronikával kísérletező, öltönyös fehér srácok hatalmas világsztárokká nőttek egy pillanat alatt és az évtized legnagyobb eladásait produkálták: összesen több mint 500 hetet töltöttek a hivatalos angol slágerlistákon 23 single-lel, illetve 25 millinál is több fogyott lemezeikből csak a ’80-as években. A „Through The Barricades” és a „Gold” olyan kultikus viszonyítási ponttá váltak a popzene térképén, melyekre a mai napig hivatkozunk.
A legendásan nagy ívű „Gold” például a 2012-es olimpiai játékok egyik nagy slágere volt:
Az október 13-án megjelenő új albumunk „The Story…” a banda legnagyobb sikerei mellett három vadonatúj dalt is tartalmaz, ezek a: „This Is The Love”, a „Steal” és a „Soul Boy”, melyeket kifejezetten az új lemez apropóján rögzítettek. Az anyagon Trevor Hornnal dolgoztak együtt, aki annak idején az „Instinction” produceri munkáit is ellátta 1982-ben.
A dupla CD-s kibővített változat kicsit mélyebbre tekint vissza a Spandau Ballet repertoárjába, korai klasszikusokat és néhány mixet is felvonultat, amelyek a dokuban is elhangzanak.