3422 trupă 12339 MP3 a descărca
Categorie
Hirdetés
Hazai

2010. május 3.

A Tükrös zenekar ország-világ előtt

Copyright:

Május 8-án, szombaton időutazásra invitálja a Duna Televízió Etnoklubjának nézőit Katona Erika műsorvezető, hiszen vendégei, a Tükrös zenekar tagjai most a hagyományos erdélyi falusi bálok hangulatába repítik Önöket. Az idegenvezető pedig a neves népzenekutató, Pávai István lesz.

A hagyományos falusi muzsika alig egy-két évtizede veszítette el azt a közösségszervező, összetartó erejét, ami századokon keresztül éltette. Vannak azonban olyan zenészek, akik hiszik, hogy ennek a muzsikának még ma is olyan ereje és dinamizmusa van, ami minden korban megállja a helyét, és változtatás nélkül képes nem mindennapi élményt nyújtani a hallgatóságnak. Ezek közé tartozik a Tükrös zenekar, az Etnoklub május 8-i vendége. A hagyományos, elsősorban erdélyi népzenét játszó együttes tagjai, Halmos Attila, Koncz Gergely, Árendás Péter, Liber Endre és Lelkes András ma is a „vissza a gyökerekhez”- elv alapján dolgoznak. Saját bevallásuk szerint mindmáig a népzenei tradíció melegágya, az erdélyi Kalotaszeg és Mezőség  élteti a zenéjüket, ez adja azt az erőt, hogy időseket és fiatalokat egyaránt a népzene pártjára állítsanak.

De honnan ered a magyar népzene ereje, mi is ez valójában? És könnyű zene-e a népzene? A válaszadó a zenei utazás idegenvezetője: Pávai István népzenekutató, a Hagyományok Házában működő Folklórdokumentációs Központ vezetője, és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Népzene Tanszékének adjunktusa. Tőle megtudhatjuk,  mi a jelentősége a népzenei gyűjtéseknek, a kutatásnak, és hogyan hat ez vissza a népzene gyakorlati művelőire.

S ha már a falusi bálok hangulatát idézzük meg, nem maradhat el a tánc sem. A néptánc-pedagógus és koreográfus pár, Szabó Szilárd és Németh Ildikó erdélyi táncokat mutatnak be. A Tükrös zenekar pedig húzza a változatos talpalávalót: lesz itt palatkai csárdás, bonchidai román verbunk, kolozsi legényes, széki ritka tempó és még sok más zenei érdekesség.

Szombaton 12:35-kor a Duna Televízióban és a Duna II Autonómia csatornán várja önöket Könczei Árpád szerkesztő, Lukács Gabriella rendező, és a műsorvezető: Katona Erika.

Szólj hozzá!

Csak regisztrált és belépett felhasználóink szólhatnak hozzá. Kattints ide a belépéshez! Regisztráció itt.

2026. május 4.

Sárkányok tánca: új verziót kapott a Hősök dala

A téli álmából ébredő Minimal Project közreműködésével gondolta újra az idén jubileumot ünneplő Hősök a 2003-as Sárkányok táncát. A continua

2026. április 25.

A szürke hétköznapok túlélésében segít Freddie

Vannak olyan slágerek, amelyek már első hallgatásra megragadnak az emberben. Legyen az a szöveg, a dallamvezetés vagy éppen a hangulat, ilyenkor mindig magunkkal viszünk valamit az előadó alkotásából. Freddie korábban megjelent angol nyelvű szerzeménye ugyanilyen hatással volt Lotfi Begire, aki azonnal stúdióba vonult, hogy elkészítse saját verzióját a felvételhez. A continua

2026. február 12.

Artúr Rambo és Bérczesi Robi közös dala

Te így, te így, ilyen legyél! – itt az Artúr Rambo és Bérczesi Robi közös dala. A himnusz (így vagy jó) felemel, megnyugtat és összehozza az embereket. A continua

2026. február 1.

Mogyoró Kornél és Papesch Péter közös albuma a R.O.T.A.N.

Első hallásra talán paradoxonnak tűnik, hogy egy basszusgitárra és ütőhangszerekre épülő album teljes zenekari élményt kínál. Mogyoró Kornél és Papesch Péter R.O.T.A.N. – Rebirth Of The Azuma Ninja című lemezén azonban épp ez a látszólagos ellentmondás válik a zene legfőbb erejévé: a minimalista hangszerelés mögött egy rendkívül gazdag, rétegzett, spirituális zenei világ bontakozik ki. A continua

2026. január 6.

Megjelent a Vad Fruttik új nagylemeze

Karácsonykor jelent meg a Vad Fruttik Mély című albuma, amely a zenekar egy korábbi életmű-rétegéhez nyúl vissza. A lemez régebbi Vad Fruttik-dalok újraértelmezéseiből áll, de nem nosztalgikus újrajátszásként: a hangsúly a lecsupaszításon, az első zenei gondolatokhoz való visszatérésen és egy közeli, intim hangzás kialakításán van. Az album már minden streaming platformon elérhető. A continua

magyar | english | deutsch | espanol | francais | romana | polski | slovensky