2008. július 19. | Sári Júlia
Kína komoly kultúrpolitikai lépésre szánta el magát: a kormány összeállít egy listát azokból a külföldi művészekből, akiknek mostantól tilos lesz föllépniük az országban, mert szereplésükkel felbujthatják vagy megsérthetik a kínaiakat. A kínai kulturális minisztérium ezért alapos nyomozómunkát folytat minden olyan művésszel kapcsolatban, akinek szóba jön a látogatása, mielőtt zöld utat engedne a szereplésnek.
A döntés hátterében elsősorban Björk nagy port kavart idei sanghaji koncertje áll, amikor is az izlandi énekesnő a Declare Independence című száma után félreérthetetlen célzásként azt kiáltozta, „Tibet, Tibet!” A művésznőt, aki mindig is híres volt a politikai felhangú provokációra való hajlamáról, már akkor tüstént tiltólistára tették, de a további felbujtástól való félelem arra indíttatta a kínai kulturális minisztériumot, hogy valamennyi fellépni kívánó művésznek jól a körmére nézzen, és akit kicsit is veszélyesnek lát, azt Björk sorsára juttassa, vagyis ne engedje szerepelni az országban. Ráadásul a kormány olyannyira biztosra akar menni, hogy még annak is utána járnak, az adott művészek részt vettek-e az elmúlt időszakban olyan rendezvényen, amely az ország vallási, politikai vagy kulturális normáinak ellentmond.
A kínai kormány azzal indokolja a döntést, hogy Björk Tibet-párti felkiáltása nemcsak a kínai törvényt, de rengeteg kínai érzését is megsértette, s meg akarják előzni a hasonló kényelmetlen incidenseket. A Kínai Köztársaságban tabu témának számító Tibet-kérdés feszegetése azonban elsősorban politikai feszültséget szülhet, amely kevésbé a kínaiak lelkére, mint inkább a kormány helyzetére jelenthet veszélyt, így a szigorú döntés nem meglepő, főleg annak fényében, hogy a kormánynak pillanatnyilag bőven van oka félni az olimpia idején várható zavargásoktól. Björk a döntéshez annyit fűzött hozzá, hogy nem bánta meg, amit tett, ő ugyanis úgy érzi, a dallal az emberségesség és az igazságosság mellett állt ki.
Sári Júlia
Forrás: gigwise.com