2008. március 13. | Sári Júlia
Most már egészen biztos, hogy nem kerül megrendezésre a huszadik, jubileumi Művészetek Völgye, az egyik legnagyobb magyar összművészeti kulturális fesztivál, jelentette be a fesztiváligazgató Márta István a Kapolcsi Kulturális és Természetvédelmi Egylet rendkívüli sajtótájékoztatóján, a Gödörben. Ehhez a döntéshez a magyar kultúrpolitika anomáliái és az ezekből adódó finanszírozási bizonytalanságok vezettek, ám a szervezők hozzáállása, az „Édes Völgyrevolúció” elindítása és a közönség támogatása arra enged következtetni, hogy még mifelénk is igaz: ami nem öl meg, az megerősít.
„Röhögjünk egy baromi nagyot, és perlekedjünk vidáman, cinizmusmentesen a jelennel és a jövővel!” – szól az a Völgykiáltvány, amelyet Márta István fogalmazott meg a „sírás, zokogás, nyekegés és spleen” nélküli, optimista és célratörő tiltakozás jegyében. Bár sírásra lenne ok, hiszen a Kapolcson, Vigántpetenden, Taliándörögdön, Monostorapátiban, Pulán, Öcsön és Nagyvázsonyban megrendezett, mindig nagysikerű fesztiválnak, amely Európa egyik meghatározó kulturális tényezőjévé vált, valóban felfoghatatlan, groteszk novellába illő akadályok állják útját. A vagyon, illetve tőke fölött nem rendelkező nonprofit egyesület évek óta egyre kevesebb állami támogatást kap a fesztivál megrendezésére – míg 2004-ben a költségek 64%-át fedezte az állam, tavaly ez az arány már csak 32% volt –, pedig köztudott, hogy pusztán a bevételekből nem lehet finanszírozni egy ilyen nagyszabású rendezvényt, ahogy az is, hogy Magyarországon a mecenatúra hagyományai nem igazán vetettek gyökeret. A körülbelül 200 millió forintos költségvetésű fesztivál ráadásul olyan abszurd okok miatt maradt ki az NKA és a Kulturális Minisztérium pályázataiból, mint a balatoni régió automatikus és érthetetlen kizárása illetve egy másik pályázat kiírásának több hónapos késedelme, amely ellehetetleníti a tervezést. A fesztivál számára továbbá az is nagy hátrányt jelent egyéb országos, illetve régiós rendezvénysorozatokkal szemben, hogy több, szűkös anyagiakkal rendelkező kistelepülésről lévén szó, a szervezők önkormányzati támogatásra sem számíthatnak. Ebben a bizonytalan anyagi helyzetben hazardírozás lett volna nekiállni a fesztivál megszervezésének, s ezt a kockázatot Márta István elmondása szerint az Egylet nem vállalja.
Durst György, a hasonló problémákkal küzdő győri Mediawave fesztivál igazgatója is felszólalt a sajtótájékoztatón, feltétlen támogatásáról biztosítva a Művészetek Völgye szervezőit. Mint elmondta, egy néhány évvel ezelőtt született fesztiválminősítési felmérés szerint Magyarország öt legrangosabb fesztiválja között a kommercializálódott Sziget, illetve az állami szervezésű Budapesti Nyári és Őszi Fesztivál mellett egyedül a Mediawave és a Kapolcsi fesztivál hátterében áll civil kezdeményezés, ezért ezek különösen hátrányos helyzetből indulnak, ám éppen ezért nagyobb támogatást is érdemelnek. Durst összefogásra buzdította a hasonló akadályokkal szembenéző fesztiválok és programsorozatok szervezőit, hogy 2008 ne legyen a fesztiválcsőd éve, s ennek jegyében egy támogató levelet is megfogalmazott a Kulturális Minisztériumnak címezve. Ez esetben ráadásul nem is csupán a kultúra a tét, ha ez önmagában nem lenne elég, hiszen az állami bevétel is hozzávetőlegesen 160 millió forinttal csökken minden egyes elmaradt fesztivállal, ahogy az érintett települések jövőjére is sötét árnyat vet a Völgy esetleges megszűnése. Ennek következményeként ugyanis jelentős bevételtől esnek el a helyi önkormányzatok és kisvállalkozások, megszűnnek az innovációs lehetőségek, az eddig bekövetkezett fejlesztések pedig kihasználatlanul maradnak, ami annak fényében, hogy ezekben a falvakban már posta és iskola sem működik, rendkívül rossz fényt vet a magyar területfejlesztési politikára is.
Márta István azonban nem veszi föl az ilyenkor szokásos hadviselési módot, amely gyakorlatilag kimerül a méltatlankodásban és a dacos tiltakozásban, hanem építő jellegű offenzívát indít a lehetetlen helyzet ellen. Két bejelentést is tett jövőbeni terveit illetően. Egyrészt nem marad el a huszadik jubileumi Művészetek Völgye, mindössze egy évvel később, a huszonegyedik évben kerül megrendezésre, ráadásul az eddigieknél jóval tovább, egy teljes hónapon át, 2009. július 3-tól augusztus 2-ig fog tartani. Ezen kívül az idei fesztivált is helyettesítik egy kisebb, amolyan improvizatív „gigacsiga performansszal”, amelyet a szervezők Bűvészetek Völgyére kereszteltek, s idén július végén, augusztus elején fognak megvalósítani. Hogy mekkora keretből, mekkora részvétellel és milyen időtartammal, egyenlőre nem ismeretes, ugyanis minden attól függ, hogy erre a pótfesztiválra mekkora keretet sikerül „előbűvészkedni”. Az azonban lelkesítő tudat, hogy ha az állam lemond is egy két évtizede működő, kulturális értékkel, jelentős turisztikai hatással bíró nonprofit fesztiválról, a civilek nem hagyják ezt. Éljen az „Édes Völgyrevolúció!”
Sári Júlia