2008. március 8. | Sári Júlia
Björk ismét a nemzetközi nagypolitika ingoványos talajára lépett, amikor is Sanghajban adott koncertjén a kínai fennhatóság alatt álló Tibetért kiáltozott. A szociálisan rendkívül érzékeny izlandi énekesnő, aki nem először üzen hadat katonai nagyhatalmaknak, elérte a kívánt hatást: nemcsak ismét az újságok címlapjára került, de Kína szigorúbb ellenőrzést is elrendelt a külföldi előadókkal szemben. Csodák csodájára azonban Tibetből nem vonultak ki.
„Tibet! Tibet!” – sírta Björk egymás után többször, gyászos, keserű hangon Sanghajban, miután elénekelte híres-neves „Declare Independence” című dalát. Az üzenet nyilvánvaló, az énekesnő ezúttal az 1950-ben „fölszabadított”, vagyis a kínaiak által megszállt országért emelte föl a hangját, ami valójában nem meglepő, hiszen Björk előszeretettel védelmez elnyomott országokat. Az említett függetlenségi dalt például már ajánlotta Grönlandnak, Koszovónak és Baszkföldnek is. Tibetért aggódó felszólalása pedig most azért különösen aktuális, mert a kínaiak nemrégen építették meg a világ legmagasabban fekvő vasútvonalát, amely Qinghai-ból egyenesen Tibetbe szállítja az utasokat, méghozzá azzal a céllal, hogy egyre mélyebben betörhessenek a Himalája szirtjei által elzárt Tibetbe. A civilizációs hatásoktól szinte csaknem érintetlen tibeti társadalmat így a kínai vendégmunkások segítségével könnyen szétzilálhatják, és az ország ősi kultúráját is elkezdhetik pusztítani – a haladás jegyében. Az izlandi művésznő siránkozása tehát érthető, azt pedig már régóta tudjuk róla, hogy sosem hagyná ki az alkalmat lázadó politikai és társadalmi nézetei kinyilvánítására, amelyekkel rendszerint nagy port kavar.
Most a kínai kulturális miniszter jelentette ki a történtek után, hogy az ország ettől fogva jóval szigorúbban fogja ellenőrizni azokat a külföldi előadókat, akik föllépni készülnek az országban. Nyilatkozatában fájlalta, hogy Björk megsértette a kínaiak érzéseit (ugye mindenki elmorzsol el könnycseppet szegény árvákért?), s ezért nem engedheti meg, hogy még egyszer előforduljon hasonló „incidens”. Továbbá azt is kijelentette, hogy Kína soha nem fogja tolerálni azokat a törekvéseket, amelyek le akarják választani Tibetet az országról, így azok a művészek, akik ilyen tartalmú megjegyzéseket tesznek, nem léphetik többé át a határt. Björk mindössze annyit fűzött a történtekhez, hogy ő nem politikai célzattal énekelte el a dalt. „Első- és utolsósorban zenész vagyok, így kötelességemnek érzem, hogy kifejezzem mindenféle emberi érzésemet, legyen az bármilyen jellegű.” Ez a nemes törekvése azonban lassan oda vezethet, hogy alig marad ország, amelyben fölléphet, hiszen nemrég Szerbia is hasonló elutasítóan reagált, miután Björk Koszovó függetlenségére énekelte el a hírhedt dalt Japánban. Bízunk benne, hogy nem így lesz!
Forrás: guardian.co.uk