A Kérdőjel együttes történetének rövid, lexikális leírása:
A főleg trió felállásban játszó Kérdőjel progresszív rock együttes 1980-ban alakult Vasváry-Tóth Tibor (1962) és Dorogi Károly (1963) barátságából és korábbi iskola-zenekari próbálkozások eredményeként. A Kérdőjel az indulás időszakában, egy éven át, Párizsban próbálkozott jamaicai és algériai zenészek bevonásával. Végleges hangjukat azonban Dániel Zsolt (1965) Indonéziából hazatérő Yes-követő dobosuk csatlakozása után nyerték el. Ennek nyomán, 1982 táján, bő egy év alatt értékes alkotások sorát hozták létre. Ebből ad (sajnos kissé kérdőjeles) ízelítőt az első KÉRDŐJEL (1982) című hanghordozó. A közönség a progresszív rockzene uralmát hirdető csoportot lelkesen fogadta.
A túlzottan színvonalasnak tetsző együttessel kapcsolatban a szakma és a vetélytársak azonban hallgattak. A mindent elborító és az igénytelenségéről ismeretes diszkó- és új-hullám a hirtelen felfelé ívelő ambíciókat sajnos az együttesen belül is kettétörte. Ennek állít emléket a TÚLZÁSOK (1983-1985) album. A ma már archívnak minősülő, több mint negyed százados felvételek értéke nem a technikai eszközökben van, hiszen azok éppen hogy hiányoznak belőle, hanem a muzsika azonnal megmutatkozó szellemi színvonalában.
Az 1990-es években, az addig kiváló teljesítményt nyújtó Dániel Zsolt, majd pedig az egyik fő szerző és alapító tag, Dorogi Rickenbacker Károly helyére méltó és tehetséges utódok: Sebő Gyula (1973) basszusgitáros és Kálmán Attila (1968) dobos kerültek. Velük az alapító Vasváry-Tóth Tibor gitáros énekes, a színvonalból nem engedve, az együttes művészeti horizontját sikerrel tágította. A trió ismét bizonyított. HAGYATÉK (1991) és NE HIGGY (1992) lemezeik egyes darabjai a rockzene maradandó értékei közé számítanak; köztük nem egy hosszabb lélegzetű alkotással.
Pályájukban, a magyar együttesek közül, nem csak első ránézésre, hanem több szempontból vizsgálva is hasonlítanak a rövid életű, ám annál híresebb Cream trió együttesre, Jimi Hendrix Experience nevű zenekarára, és a kanadai Rushra. De főleg a szemükben mindennél méltóbb, bár sohasem trió formában működő Yesre; és nemkülönben a Genesisre, melynek tagjai hosszú időre ugyancsak "hárman maradtak". Munkáikban a magyar zenét, Bartók Bélát, Ady Endrét és másokat tudatosan tekintették elődjüknek. A Yes együttes muzsikájának és üzenetének az évtizedek folyamán különleges figyelmet szenteltek.
Az együttest Rózsa Mihály menedzselte.
Az 1993 után és az időközben készült néhol különös, néhol vallásos hangot megütő Vasváry-Tóth Tibor szólólemezek és költői kiadványok érthető módon elválaszthatatlanul az együttes életművéhez tartoznak. Újabban pedig néhány Kérdőjel-film megjelenése is folyamatban van.
A Kérdőjel együttes összesen mintegy 18 lemezből és 500 eddig előkerült számból álló életművének felfedezése valószínűleg az utókorra vár.
EGYETLEN VIBRÁLÓ KÉRDŐJEL A VILÁG!
Éljen Magyarország! Éljen a magyar!
A Kérdőjel oldala: http://vasosiris.tar.hu
Vasváry-Tóth Tibor oldala: vasvary.fw.hu
Nem! De az idő telik, már megint elmúlt egy év. És a célhoz egy cseppet sem vagyunk közelebb. A haza felszabadításához, és egy Kérdőjel bulihoz. Addig is az Ismerős Arcok, továbbá Pilu: az igen! Ezt nevezzük mi háztartásnak! A continua
Ultimă actualizare: 2009-12-31Concert date
Niciun concert date disponibil!
Csinálj magadnak saját koncertnaptárat!
Egyszerűen másold be ezt a kódot copy+paste segítségével a saját oldaladba, miután beállítottad a kívánt paramétereket.